Kurgu değil, gerçek hikaye. Dünyanın en ünlü şeflerinin favori malzemesi tonka fasulyesinin sürükleyici macerasına davetlisiniz. Mutfak Sanatları Akademisi Şef Eğitmeni Cem Erol’un kaleminden…

Başlıksız-2

  • “Tonka beans”, bugün “celebrity chef” tabir edilen en havalı mutfak erbaplarının kullanırken kendilerini cool hissettikleri, trendy bir fasulye türü. Hemen aklımıza geldiği gibi zeytinyağlı ya da etli pişirilmiyor. Çok ama çok aromatik bir tür olduğundan kurutulup, çok ince rendeyle “final touch” (son dokunuş) olarak tatlıların üstüne parmesan gibi rendeleniyor. Ya da sıvılara “infuse” ediliyor.
  • Aslında “Dipteryx odorata” adlı bir ağacın tohumlarından söz ediyoruz. En çok Güney Amerika ülkelerinde yetişiyor. En büyük üreticileri Venezuela ve Nijerya.
  • Tonka fasulyesi eczacılık ve parfümeri sektörlerinde de kullanılıyor. Burberry, Estée Lauder gibi ünlü markaların parfümlerinde baz nota olmuşluğu da, Fransız mutfağının tatlılarına eşsiz aromalar katmışlığı da var.
  • Bu yoğun kullanımına rağmen FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından yasaklanmış durumda. Nedeni, içerdiği kumarin.
  • Kumarin, kan pıhtılaşmasını önleyen bir madde. Fazla tüketildiğinde kalp krizine bile yol açabiliyor, marijuana’nın da temel maddelerinden.
  • Kumarin aynı zamanda bu tohumun yoğun ve baskın bir vanilya aroması almasını sağlamış. Tonka fasulyesinin parfümeri ve gastronomi sektörlerinin göz bebeği olmasındaki en önemli nedenlerden biri de bu. Kendisi vanilyanın benzersiz muadili.
  • Tonka fasulyesi günümüzde ağırlıklı olarak tütün ürünlerine aroma katmakta kullanılıyor.

Blue Hill at Stone Barns

Ortamlarda iş yapacak 2 tüyo
1. Kumarin, tonka fasulyesi tarafından bir savunma mekanizması olarak üretiliyor.
2. Tonka fasulyesinden çok güzel dondurma yapılıyor.