Hangi mevsimde doğduğunuz ruhsal yapınızı belirliyor​…

murat-bilgen-imza

Durumun burçlarla hiç ilgisi yok. Haber, kovaysanız zeki, aslansanız lider karakterler taşıyorsunuz diyen astrologlardan gelmiyor; çok daha bilimsel bir kesinlik taşıyor. Bu yeni bulgu, İsviçre merkezli Avrupa Nöropsikofarmakoloji Koleji’nin basın açıklamasıyla duyuruldu. Açıklamaya göre araştırma, insanın doğduğu mevsimle ileriki yaşlarda geliştireceği ruh hali (ve olası ruhsal bozukluklar) arasındaki ilişkiyi bilimsel olarak ortaya çıkartıyor.
Profesör Gonda’nın 400 denek üzerinde yaptığı çalışmalarda göre insanın hangi mevsimde doğduğu beyindeki dopamin ve seratonin seviyelerini ömür boyu istatistiksel eşlemelerde sayısal kesinlik gösteren verileri mevsimlere göre ele alırsak…

İlkbahar aylarında doğanlar:
Son derece pozitif, aşırı olumluya meyilli (hipertimik) bir ruh hali sergiliyorlar.

big_thumb_fcf18bfcb44c874183a40b8a2db95c66

Yaz aylarında doğanlar:
Bir neşeli, bir hüzünlü olmak; ​mutluyla mutsuz arasında sık sık gelgitler yaşama durumu (siklotimik davranış), yaz doğumlularda -özellikle kışın doğanlara oranla- hayli  yüksek. Mutlu olduklarında aşırı mutlu olma eğilimleri var.

Sonbahar aylarında doğanlar:
Depresif olma olasılıkları düşük, özellikle kışın doğanlara oranla çok düşük.

winter-blues

Kış aylarında doğanlar:
Sinirli, huysuz bir ruhsal yapıya sahip olma olasılıkları yılın bütün diğer günlerinde doğanlara oranla belirgin olarak daha düşük.