IKEA mağazalarına zaman zaman yalnızca yemek yemek için de uğradığımız bir gerçek. Hem uygun fiyatlı hem de sağlıklı ve besleyici menüler (elbette yaptığınız seçimlere göre) sunan mobilya devi, mutfağını pek alışık olmadığımız lezzetlerle zenginleştirmenin planlarını yapıyor.

Kendilerini ”future-living lab” olarak tanımlayan Kopenhag merkezli Space 10, IKEA için yeni menüler hazırlıyor. Sürdürülebilir, çevre-dostu ve sağlıklı gıdalardan oluşan yeni menülerde severek yediğimiz İsveç köftesi ve sosisli de bulunuyor ancak biraz modifiye edilmiş bir şekilde.

Yeni menüde dikkat çeken şeylerin başında içinde sosis bulunmayan “sosisli geliyor.” Bu vejetaryen lezzetin ekmeği, spirulina adlı bir tür yosundan yapılıyor. Havuçtan daha fazla beta karoten, çimden daha fazla klorofil ve ıspanaktan 50 kat fazla demir içerdiği belirtilen bu yosun, gerçek sosisliye kıyasla da daha yüksek protein değerine sahip.

Menüde öne çıkan bir diğer yemek solucanlı burger. Köftesi pancar, yabani havuç, patates ve yenebilir solucandan oluşan burgerde tavuk, daha ya da domuz eti bulunmuyor.

Pancar ve kuş üzümü ketçabı, frenk soğanı ezmesi ve topraksız olarak yetiştirilen sebzelerden yapılan hidroponik salata burgere eşlik ediyor.

IKEA restoranlarının favorilerinden İsveç köftesi de yeni menüde biraz değişikliğe uğruyor. İki farklı versiyona sahip olan ve “Yarının köftesi” olarak anılan yeni köfte solucanla ya da havuç, pancar ve turp gibi köklü bitkilerle yapılıyor. Space 10 ekibi, yeni köftelerle ilgili olarak da insanların et tüketimini azaltmayı ve yerel ürünlerle alternatif protein kaynakları oluşturmayı amaçladıklarını söylüyor.

Biraz da yeşillik lazım değil mi? Space 10 onu da düşünmüş. LOKAL Salad adını taşıyan salata, toprağa ihtiyaç duymadan suda yetiştirilen kuzukulağı, brokoli, bezelye filizi, pembe köklü turp ve kekik gibi hidroponik mikro yeşilliklerden oluşuyor. Üzerinde de israfı bir nebze olsun azaltmak için bir günlük kıtır ekmek yer alıyor.

Tatlıya yeriniz kaldıysa, yine hidroponik mikro yeşilliklerden yapılan dondurmalar sizi bekliyor. Rezene, kişniş, reyhan ya da nane aromasını tercih edebilir, ya da isteğinize göre karıştırabilirsiniz. 600 gramlık kalıplarının içinde yalnızca 60 gram şeker bulunan dondurmalara tatlanması için elma ve limon suyu katılıyor.

Tüm bu beş seçenek şu an için IKEA’nın test mutfağında denenmeye ve geliştirilmeye devam ediyor. Yani çok kısa bir süre içinde tatlarına bakmamız biraz zor.