Yılın “o” ayı gelmek üzere. Apple, yeni iPhone’u eylül ayı içinde, muhtemelen de 12 Eylül tarihinde gerçekleştireceği etkinlikle tanıtacak. Henüz resmi davetiyeler ulaştırılmasa da bazı kaynakların görüşü, iPhone 8’in 12 Eylül’de tanıtılacağı yönünde. Apple’ın çerçevesiz OLED ekranlı yeni iPhone haricinde şu anki iPhone 7 ve 7 Plus’ın güncellenmiş versiyonlarını da duyurması beklenirken, 4K panelli Apple TV, dedikodulara konu olan diğer bir cihaz.
iphone_event2
Elbette yeni cihazla birlikte yeni mobil işletim sistemi de kullanıma sunulacak. Tam da bu noktada eski iPhone sahiplerinin, kullandıkları uygulamaları kontrol etmeleri gerekiyor çünkü iOS 11 ile birlikte, 32-bit uygulama desteği son buluyor.

180 BİNDEN FAZLA UYGULAMA ARTIK ÇALIŞMAYACAK
Bu şu anlama geliyor: Eski iPhone’unuzdan yeni aldığınız iPhone’a geçerken yedeğini yeniden kurduğunuz; uzun zamandır sizle birlikte olan bazı uygulamalar yeni işletim sisteminde çalışmayabilir. Merak etmeyin; bunlar arasında popüler ve sıklıkla kullanılan uygulamalar yer almıyor. 32-bit işlemciyle uyumlu olan ve iOS 11’in gelişiyle artık çalışmayacak uygulamalar; yayıncısı tarafından yeni işletim sistemi ve yeni cihazlar için güncellenmemiş (yani terk edilmiş) uygulamalardan ibaret. Bunların arasında da genelde eski oyunlar var. An itibarıyla App Store’da, 180 binden fazla uygulamanın bu durumda olduğu ifade ediliyor.

iPhone’unuzda 32-bit uygulama yüklü olup olmadığını Genel > Hakkında > Uygulamalar sekmesine giderek öğrenebilirsiniz. Eğer 32-bit uygulama yüklüyse, buradan sonraki ekranda görünecektir.