Eğer aradığınız şey gerçek bir maceraysa asfalt yollar için üretilen araçlarla pek şansınız olduğu söylenemez. Zorlu doğa ve arazi koşullarına uyum sağlayabilecek yeni ya da eski bir araç şart. Gear Patrol klasik olarak nitelenebilecek 7 farklı aracı bir araya getirmiş. İçlerinden birini gözünüze kestirdiyseniz arama ve satın alma çalışmalarında size başarılar diliyoruz.

LAND ROVER DEFENDER 110

0Jeep Wrangler gibi askeri bir geçmişten gelen Defender 110, gelmiş geçmiş en dayanıklı ve en yetenekli arazi araçlarından biri. Bu özelliğinin yanı sıra araç son derece basit bir mekanik sisteme sahip. Öyle ki bir Defender’ın yalnızca bir çekiçle dahi tamir edebileceği söylenir. Devasa bir iç hacme de sahip olan Defender’ın çatısı çadır kurmak için mükemmel.

 

INTERNATIONAL SCOUT 80/800

j2İşte gerçek bir Amerikalı. Ford’un efsanevi Bronco modeliyle kıyaslansa da piyasaya çıkışı ondan beş yıl öncesine denk geliyor. Zamanının en çok tercih edilen arazi araçlarından biri olan Jeep CJ’in pastasından biraz pay alabilmek için üretilmiş. İki ya da dört çeker versiyonları olduğu gibi kamyonet ya da station versiyonları da var. Alttan menteşeli, öne doğru açılan ön camıyla Jeep’e çok benzeyen modelin en ayırt edici özelliği ise ayrılabilir tavanı.

 

JEEP GRAND WAGONEER

j3Günümüzde üst seviye SUV’ların neredeyse tamamı lüksü işlevsellikle buluşturuyor. Ancak daha SUV kavramı bile ortalarda yokken bir araç bunu yapıyordu: Jeep Grand Wagoneer. İlk olarak 1962’de üretilen ve ufak makyajlar hariç 1991’e kadar orjinaline sadık kalarak yenilenen Grand Wagoneer, yan tarafındaki ahşap kaplamasıyla gerçek anlamda bir klasik.

 

TOYOTA LAND CRUISER FJ60

j4Arazi aracı tutkunları FJ60’ı sahip olduğu hidrolik direksiyon ve klimadan ötürü lüks kategorisine koyup safkan bir arazi aracı olarak kabul etmese de bu model Land Cruiser serisinin en popülerlerinden biri. Birleşmiş Milletler’in en çok tercih ettiği araçlardan biri olması da bunun göstergesi.

 

DODGE POWER WAGONj5

Eğer yola çıkarken yanınıza bir sürü ıvır zıvır da alıyorsanız standart boyutlu bir SUV’un bagaj hacmi yeterli gelmeyecektir. Bu sebeple Amerikan ordusunun İkinci Dünya Savaşı’ndaki en önemli yardımcılarından olan Dodge Grand Wagon hem güçlü hem de bir klasik olmasından ötürü aradığınız arazi aracı olabilir. Savaşta bile kullanıldığı düşünülürse kısa hafta sonu gezilerinizin altından rahatlıkla kalkabilecektir.

 

AUDI QUATTRO

j6İlle de büyük araç olması gerekmez diyorsanız zorlu yolların ustası Audi Quattro da işinizi görecektir. Turbo motorların en revaçta olduğu ve uluslararası rallilerde tüm tekerlerden çekiş sistemlerine izin verildiği dönemde geliştirilen otomobil 0’dan 10’e yaklaşık 7,5 saniyede çıkıyor. Günümüz standartlarıyla kıyaslandığında bu hız kulağa belki düşük geliyor ama Quattro bu hıza kar, çakıl fark etmeden çıkabiliyor, bunu da hatırlatmakta yarar var. 23 Dünya Ralli Şampiyonluğu da bir şeyler ifade ediyor olsa gerek.

 

BMW R80G/S

j7Bir de böyle bir şey var. Arazide gitmek için ille de dört çekiş şart değil elbette. Dört kere Dakar Rallisi’ni kazanmış bu efsane ile gidemeyeceğiniz yer yok desek abartmış olmayız herhalde. Kesinlikle en iyilerden biri.