Sakal ve bıyık artık iş hayatında da moda
100 yıl öncesinde bütün yönetim kurulu toplantılarında Kaiser Wilhelm II stili kalın, dev bıyıklar son derece alışılagelmiş bir görüntüydü. Bir asırlık bir aradan sonra sakal ve bıyık profesyonel ortamlara tekrar geri dönüyor.

Yeni bir erkek jenerasyonu işyerinde önemli pozisyonlara gelirken, aynı zamanda yönetici stiliyle özdeşlesen bazı kurallara esneklik getiriyor. Sakallar ve hatta Hercule Poirot stili briyantinli kıvrık bıyıklar ofislerde giderek yaygınlaşıyor.

İş adamlarına hizmet veren berberler ve stil danışmanlarına göre sakal ve bıyığı doğru taşımanın sırrı sağduyuya dayanıyor. Çalıştığınız işyeri, yaş, genel görünüş ve fiziksel özellikler dikkate alınmalı…

 

Pankhurst-London

Londra Mayfair’de, Pankhurst adlı oldukça maskülen erkek berberinin sahibi Brent Pankhurst’e göre Sakal, bıyık harika görünebilir ama doğru kişiye yakıştığı sürece. Bu berberde çok şey görüp geçirmiş sert erkek görüntüsü isteyen erkeklere Steve Mc Queen saç kesimi veya daha klasik bir yakışıklılığa sahip erkekler için Montgomery Clift kesimi uygulanabiliyor. Sakallar için Michael Fassbender gibi iki, üç günlük sakal veya orta uzunlukta Ryan Gosling stili öneriyorlar.

BERBERDE BENTLEY KOLTUKLARI

Son zamanlarda patlama yapan üst düzey erkek bakımı alanında, sakal bıyık detayı yönetici stilinin öbür özellikleriyle eşdeğer tutuluyor. Berberdeki basit bir değerlendirmeden tutun (Bay Pankhurst’un berberinde Bentley firması tarafından üretilen deri koltuklar bulunmakta) profesyonel işadamlarını giydirip aynı zamanda sakal boyu, tırnakların uzunluğu gibi detaylarla ilgili bilgi veren bir stil danışmanıyla yapılan bir seansa kadar, esas amaç kendine has özellikler sahibi olmanın takdir edilmediği bir ortamda neyin kabul edilebilir olduğunu öğrenmek…

B.Pankhurst’e göre karmakarışık, dolgun ve çenenin epey altına uzanan balıkçı stili sakal şu anda trend ama modası geçmek üzere. Ona göre 10 yıl sonra bu insanlar fotoğraflarına bakıp: “Ne düşünüyordum bu sakalı bırakırken” diyecekler. Orta boydan uzun her tür sakal iş ortamları için kesinlikle uygun değildir.

 

tumblr_nfhtvbc3Ln1ro5w4ao1_500

Doğal olarak, iş yeri ve firmanın stili neyin kabul edilebilir olduğunu belirler. San Jose California’da kişiye özel stil danışmanlığı ve bazı markalara danışmanlık yapan Joseph Rosenfeld’ e göre Silikon vadisinin Hipster yöneticileri ve kitap kurdu görüntüsünün etkileri son on yıl içinde sakal, bıyık türlerini değiştirdi. Keçi sakal bir yenilik olmaktan çıkıp, trend ve daha sonra da klişe oldu.

Bu bölgede, bütün ürünleri ve yazılımları yaratan mühendisleri düşünürsek, her tür sakal, bıyık stili kabul edilebilir, Rosenfeld’e göre… Yine de seyrek görüntülü veya düzgün uzamamış sakalların yanlış mesajı verebileceğine dikkat çekiyor. İş bitirici birisinin bu görüntüyle, tamamen zıt bir imaj verebileceğine inanıyor.

“SAKAL VE BIYIK ERKEK İÇİN MAKYAJ GİBİDİR”

Rosenfeld aynı zamanda sakal ve bıyığın moda olmak, erkekliği sembolize etmek ve cinselliği çağrıştırmak haricinde başka özellikleri olduğuna inanıyor, özellikle iş yerinde çalışanların kendilerini daha rahat hissetmelerini sağlayabileceğini düşünüyor.

“Sakal ve bıyık içine kapanık birisine saklanacak bir alan yaratır veya sivilce izlerini saklayarak kişiyi daha yakışıklı gösterebilir. Makyaj yapmak gibi bir şeydir erkek için”.

“Teknoloji alanında çalışanların çoğu genç yaşta yönetici pozisyonuna gelip zengin oldular ve bu aşamaya gelince doğal olarak ego ve istediklerini yapabilme özgürlüğü ön planda oluyor.” Rosenfeld’e göre… Mark Zuckerberg’in Facebook’un yönetim kurulu toplantılarına kapşonlu sweatshirt ile gitmekten hoşlanmasını örnek gösteriyor.

Teknolojinin harika çocuklarının bir başka örneği de 1977 de Oracle firmasını kuran, dünyanın en zengin insanları arasında yer alan, 70 yaşındaki Lawrence J Ellison. Yıllardır sakal ve bıyık kombinasyonlarıyla dikkat çekmekte.

Rosenfeld’e göre ‘”Oracle’dan Larry Ellison’ın sakal ve bıyığı oldukça kaba görünüyor, zımpara kağıdı gibi. Kendisi de biraz sert olmakla tanınır”. Rosenfeld müşterilerini bu etkiyi yaratmamaları konusunda uyarıyor.

LONDRA’DA BİR OSMANLI BERBERİ

Her işte olduğu gibi, müşteri için en uygun olanı bulmak sonu olmayan bir arayış. Londra’nın Bloomsbury bölgesinde bulunan “Ottoman Crew” ( Osmanlı Tayfası ) adlı berberin 18 yaşındaki sahibi Hasan Yaman genç bir berber ekibini yönetiyor. Bu ekibin çoğu farklı sakal bıyık stillerini, müşterilerinin değişen stillerine hitap edebilmek için öncelikle kendi üzerlerinde deniyorlar.

Hasan Yaman’a göre 6,7 yıl önce çoğu erkek çene hizasında ve dudak üstünde incelen bir sakal istiyorlardı, daha detaylı ve keskin… Şimdi daha doğal bir görüntüyü tercih ediyorlar. Fakat uyarıyor: “Çok doğal bırakılınca bakımsız ve çığırından çıkmış görünebilir.”

masters

Hasan Yaman’ın eski tip Türk berberi, altın varaklı aynaları, ışıltılı avizeleri ve taba rengi deri koltuklarıyla hem sıcak hem de havalı bir yer. Berberler kırmızı biyeli yelekler giyiyor ve Türk çayı ikram ediliyor. Hasan Yaman müşterilerin sürekli gelmesinde bu atmosferin önemli bir etkisinin olduğuna inanıyor. Pek çoğunun, özellikle de düzenli ve temiz bir görüntüyü korumak isteyen yönetici işadamlarının her iki haftada bir düzeltmeler için uğradıklarını söylüyor.

“Saç söz konusu olunca idare edebilirsiniz fakat sakal daha inatçıdır. Biraz daha zaman ve çaba gerektirir. Aşağı doğru taradığınız zaman yine dışarı fırlayan teller olur. Bıyıklar giderek trend oluyor ve yukarı doğru kıvıranlar bile görüyorum.”

Saç bakımına ayrılan zaman ve ürün kullanımı şimdilerde yüz için uygulanıyor. Hasan Yaman’a göre, erkekler ellerini saçlarında gezdirmek yerine sakal sıvazlamaya ve bıyık burmaya başladılar.

Mayfair’deki berber Pankhurst’e göre çok fazla özenilmiş bir görüntü olmamalı. En önemlisi keskin ve sert hatlardan uzak durmak. Sakalı her zaman mümkün olduğu kadar doğal bırakmak gerekir.

Pankhurst’un sahiplerinden biri olan Daniel Millar da bunu amaçlıyor. Millar 37, aynı zamanda Dubai’de bulunan Ferrocadia şirketinin sahibi ama mümkün olduğunda berbere anavatanı Londra’da gitmeyi tercih ediyor.

“Dubai’de, pek çok erkek sakal ve bıyığı bir arada kullanır ve çok fazla lazer epilasyon görürüz, sakal hatları son derece düzgündür.’ Bay Millar ekliyor : ‘ Ben her zaman bir kaç günlük sakal kullanırım, uzun sakal görüntüsü hoşuma gitmiyor ve yönetim kurulu toplantıları için uygun bulmuyorum.”

 

 

New York Times’dan çeviren: Yonca Özener