Dünyanın en büyük video platformu YouTube gözünü şimdi de müziğe dikti. Her ay 1 milyarın üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan servis, 2 milyondan fazla sanatçıya ev sahipliği yapıyor. Böylesi bir trafik ve içeriği daha iyi yönlendirme amacıyla yola çıkan YouTube Music, 22 Mayıs’ta ABD’deki kullanıcıların erişimine açılıyor.

Spotify ve Apple Music gibi güçlü rakiplerle mücadele edecek YouTube Music, dünya müziğini takip etmeyi hiç olmadığı kadar kolaylaştırmayı ve tamamıyla kişisel bir deneyim sunmayı vadediyor. Platformda resmi şarkılar, binlerce çalma listesi, sanatçı radyolarının yanı sıra remiksler, canlı performanslar, coverlar ve YouTube’a özel müzik videolarının yer alacağı belirtiliyor.

YouTube Music, özel bir mobil uygulama ve masaüstü uygulamasıyla geliyor. Kullanıcılar, reklamlara katlanmak şartıyla hiçbir ücret ödemeden uygulamaları kullanabiliyor. Reklam istemeyenler, aylık 9,99 dolar ödeyerek YouTube Music Premium abonesi olabiliyor. Halihazırda Google Music aboneliği bulunanlar ise herhangi bir işlem yapmaya gerek duymadan YouTube Music Premium’u kullanabiliyor.

ABD’nin ardından, takip eden haftalarda Kanada, Rusya ve belli başlı Avrupa ülkelerinde kullanıcılarla buluşacak servisin Türkiye’den ne zaman erişilebilir olacağı şu an için bilinmiyor.