Herhangi bir YouTube videosunun kaç kişi tarafından izlendiğini biliyoruz. Fakat bundan daha da önemlisi; herhangi bir videoyu gerçekten “sonuna kadar” kaç kişinin izlediğini biliyor muyuz? Birkaç yıl öncesine göre bu soruya cevap veremiyorduk ama YouTube, bir kullanıcının bir video içeriği gerçekte ne kadar beğendiğini ölçmek için izlenme oranını saymaktan daha detaylı bir yönteme geçiş yaptı: Bir süredir, izleyicinin bir videoyu ne kadar süreyle izlediğini takip etmeye başlayan popüler video platformunun bu hafta açıkladığı istatistikler, son derece ilginç veriler içeriyor.

Platformun resmi blogunda yayınlanan sonuçlar, tüm dünyadaki YouTube kullanıcılarının her gün 1 milyar saatlik video içerik izlediğine işaret ediyor. YouTube, bu zaman diliminin nelere eşit olduğunu da örneklerle ifade ediyor. Buna göre, bu kadarlık içeriği bir kişi izlemeye kalksa işini tamamlaması 100 bin yıl sürerdi. Işık hızında 100 bin yıl boyunca seyahat eden biri ise, Samanyolu’nun bir ucundan diğer ucuna varabilirdi. 1 milyar saatlik zaman dilimine denk gelen başka örnekler de bulunabilir fakat burada önemli olan YouTube’un böylesine bir dönüm noktasına ulaşmış olması. Dünyanın her yerinden milyonlarca izleyici, her gün; bir başkasının ürettiği içeriği izliyor, müziği dinliyor, beğendiği kişinin işlerini takip ediyor veya son trendleri yakalıyor.

Bir süredir kullanımda olan ve kullanıcıların ilgisini çekebilecek videolar tavsiye eden yapay zekanın da bu izlenme oranına katkısı yadsınamaz. 76 ayrı dilde ve 88 ülkede yayında olan YouTube’ a, her dakika 400 saatlik video içerik ekleniyor.