Turistin neredeyse hiç olmadığı, çoğunlukla Yunanlar’ın tercih ettiği bir ada…

ULAŞ GÜRŞAT

Fotoğraflar: CEREN BÜYÜKTETİK

Yunan adaları özellikle krizle birlikte düşen fiyatlarla oldukça revaçta. Her yaz mutlaka Yunan adalarına gidiyoruz ya da giden eşimizden, dostumuzdan dinliyoruz. Fakat Midilli, Kos, Sakız gibi Türkiye’ye yakın adalarda kalabalıktan şikayet edenler olmuyor değil (Tabii Türkiye’nin sahil şeridine göre hiçbir şey). Mikonos, Corfu, Santorini gibi adalar ise Batı Avrupalı turistlerin akınına uğruyor.

Yunanlar ise bu saydığımız adaları eğer oralı değillerse tatil için pek tercih etmiyor. Eğer bir Yunan kadar lokal ve turistten uzak bir tatil yapmak istiyorsanız gidebileceğiniz adalar var. Mesela: Agistri. Sadece 1.100 nüfuslu bu ada Atina’ya sadece bir buçuk saat uzaklıkta ve çoğunlukla Atina’lıların hafta sonu tatil yapmak için ziyaret ettiği ufak bir yer.

[Not a valid template]

 

  •  Agistri’ye Atina’dan günde yaklaşık 5 feribot kalkıyor. Bu feribotlarla ada bir buçuk ila iki saat sürüyor. Limanda indikten sonra Ada’nın en büyük yerleşim birimi olan Skala’ya otobüs kalkıyor.

 

  •  Adada motosiklet kiralamak en kolay ulaşım çözümü. Eğer B sınıfı bir ehliyetiniz olsa bile Yunanistan’da 50 cc’lik bir motor kullanmanıza izin veriliyor.

 

  • Tamamen ormanlarla kaplı olan ada trekking ve kamp yapmak için ideal.

 

  • Deniz kenarındaki restoranlar günlük taze balık servis ediyor. Balık ve deniz ürünleri dışında da seçenekleriniz mevcut.

 

  •  Agistri’nin arkasında bulunan Aponisos motor veya otobüsle ulaşabileceğiniz bir nokta. Masmavi sahili ve adanın diğer plajlarına göre çok daha sakin bir koy olması nedeniyle tercih ediliyor. Ayrıca yatların da uğrak bir yeri.

 

  • Kalacak yer konusunda önceden davranmanızı tavsiye ederiz. Küçük bir ada olması nedeniyle özellikle hafta sonları otellerde ve pansiyonlarda yer olmayabiliyor.

 

  • Eğer gece hayatı ve eğlence arıyorsanız Agistri doğru bir adres değil. Bunun yerine dinlenmek ve doğaya karışmak için gelinmeli.