50 milyon Facebook kullanıcısına ait verilerin üçüncü parti kişilerin eline geçmesine ve konunun adeta siyasi bir manipülasyon fenomenine dönüşmesine sebebiyet veren Cambridge Analytica skandalı, günlerdir gündemi meşgul ediyor. Hisselerinin düşüşüyle şirketin 60 milyar dolarlık kayba uğramasına neden olan konuyla ilgili CEO Mark Zuckerberg, nihayet sessizliğini bozdu. Facebook’tan bir açıklama metni paylaşan Zuckerberg, böyle bir olayın tekrar etmemesi için ellerinden geleni yapacaklarını ifade ederken bugüne kadar attıkları ve bundan sonra atacakları adımların neler olacağını kamuoyuna duyurdu.

Zuckerberg sözlerine “Verilerinizi güvenle saklamak gibi bir sorumluluğumuz var; eğer bu sorumluluğu yerine getiremiyorsak size hizmet etmeyi hak etmiyoruzdur.” diye başlıyor ve hata yaptıklarını belirterek devam ediyor. Bu hatayı telafi edecek adımları zaten yıllar önce attıklarını da sözlerine ekleyen Zuckerberg, Cambridge Analytica olayının kronolojik olarak da bir özetini veriyor.

2013’te Cambridge Üniversitesi’nden bir araştırmacı olan Aleksandr Kogan, bir anket hazırlıyor ve bu anketi yükleyen 300 bin kişi, hem kendilerinin hem de arkadaş çevrelerinin bilgisini Kogan’la paylaşmış oluyor. Zuckerberg’in ifadelerine göre platformun o dönemki çalışma şekli göz önüne alındığında Kogan’ın on milyonlarca insanın profil verilerine ulaşması mümkün oluyor. Platformu bu şekilde suistimal eden uygulamalara engel olabilmek için ise 2014’te Facebook’ta büyük bir değişime gidiliyor. Fakat bunun için biraz geç kalınıyor çünkü Facebook yetkilileri, 2015’te Guardian muhabirlerinden, Kogan’ın, elindeki veriyi Cambridge Alalytica ile paylaştığı bilgisini öğreniyor. O dönemde Facebook, Cambridge Analytica’dan bu verileri silmesini talep ediyor fakat Zuckerberg’in iddialarına göre Facebook, geçen hafta itibarıyla, çeşitli medya platformları kanalıyla bu verilerin silinmemiş olduğunu öğreniyor.

Bu noktadan sonra ileride atılacak adımları üç maddede derleyen Facebook CEO’su, ilk olarak 2014’teki büyük değişimden önce kullanıcıların verilerine erişim izni olan bütün uygulamaları araştıracaklarını belirtiyor. Zuckerberg’in aktardığı eylem takvimine göre Facebook, şüpheli faaliyetlerde bulunmuş olan uygulama ve geliştiricileri denetime tabi tutacak. Bu denetime karşı çıkan tüm geliştiricilerle de ilişkisini kesecek. Yetkisini kötüye kullandığı belirlenen uygulamaların kullanıcılarına da bu konuda bilgi verilecek.

Cambridge Analytica olayındakinin benzeri kötüye kullanımların önüne geçebilmek için atılacak ikinci adım ise, uygulamaların kişisel bilgilere erişimini kısıtlamak olacak. Kullanıcı, bir uygulamaya kayıt olduğu zaman, karşı tarafa sadece kullanıcının ismi, profil fotoğrafı ve e-posta adresinden oluşan bilgiler verilecek. Öte yandan geliştirici, kullanıcıya ait başka bilgilere erişim talep ederse kullanıcının iznini almak için bir şartname imzalanması istenecek.

Atılacak son adım ise belki de en önemlisi. Facebook, her kullanıcıya, hangi uygulamalara izin ermiş olduğunu daha açık ve basit bir şekilde göstermeye başlayacak. News Feed’in en tepesinde yer alacağı belirtilen ve önümüzdeki aydan itibaren kullanıcıların görmeye başlayacağı bu araçla, istemediğiniz uygulamalara verdiğiniz izni iptal etmek çok daha kolay olacak. Normalde Ayarlar sekmesinde sunulan bu özellik, görünürlük anlamında, daha önce hiç bu kadar bariz şekilde kullanıcıya sunulmamıştı.