Facebook’un yaratıcısı Mark Zuckerberg, yalnızca 2 milyara yakın kullanıcıya sahip olan sosyal ağın yenilikleriyle ilgilenmekle kalmıyor, farklı teknolojileri bir araya getiren kodlar yazmaya da devam ediyor. Dolar milyarderi yazılımcının son projesi, kişisel bir asistan olarak tüm görevleri yerine getiren yapay zeka Jarvis.

Zuckerberg’in 100 saatini harcadığı asistan, Siri ve benzeri servisleri andırsa da onlardan çok daha fazla şey yapabiliyor. Özel bir Facebook Messenger sürümüyle kontrol edilebilen Jarvis, Zuckerberg’in yazdığı bir ses tanıma uygulaması sayesinde, evin her bir köşesine yerleştirilmiş akıllı telefonlar aracılığıyla verilen sesli komutları algılayabiliyor. Ve Zuckerberg’ler evde olmasa dahi Messenger üzerinden gönderilen yazılı mesajlarla da kendinden istenenleri yerine getirebiliyor. Çalan müziği değiştirmek, ışıkları açıp kapamak, güvenlik kamerası olarak gelip gideni takip etmek hatta ekmek kızartmak Jarvis’in yetenekleri arasında yer alıyor.

Zuckerberg’in evine özel olarak tasarlanan Jarvis, evdeki akıllı cihaz ve ağlarla entegre bir şekilde çalışıyor. Bu da şu anki haliyle başka bir yerde kullanılabilmesinin önüne geçiyor. Ancak Zuckerberg Jarvis’i geliştirmeye devam edip zamanı geldiğinde kaynak kodunu yayınlayabileceğini ya da Jarvis’in yeni bir ürün için temel oluşturabileceğini söylüyor.

Zuckerberg ve ailesinin başrolünde olduğu Jarvis’in tanıtım videosunda yapay zekayı Oscar ödüllü usta oyuncu Morgan Freeman seslendiriyor.

VİDEO